Jak dbać o amortyzator w rowerze?

Wielu użytkowników rowerów nie zdaje sobie sprawy, że są w stanie wykonać prosty serwis amora. Po co? Po to, aby przede wszystkim dobrze działał, amortyzował rower na nierównościach. 

Gdy rozmontujemy amortyzator ( zazwyczaj trzyma się na dwóch nakrętkach z dołu amortyzatora, które musimy odkręcić ), który ma już swoje lata i praktycznie w ogóle nie pracuje jak powinien, chwytamy się zapewne za głowy. Brud, stary smar, piach, liczne przetarcia, a nawet rdza! To tylko niektóre z problemów. Nawet dobry amor po latach się podda i będzie przepuszczał taki syf do środka. 

Jak w kilku prostych krokach polepszyć jego pracę? KROK 1 Wyczyść wszystko co się da! Najlepiej jest zmyć stary smar i piach, które zacierają nam golenie amortyzatora. Pamiętamy także o wyczyszczeniu uszczelek i ślizgaczy ( najlepiej wziąć jakiś pręt i owinąć szmatką; Później wkładamy go do środka goleni dolnych czyszcząc mało dostępne miejsca.) 

KROK 2 Niektórzy powiedzą: “psiknij WD-40 na uszczelki i sprawa załatwiona.” Absolutnie! WD ma właściwości wyżerające co powoduje niszczenie uszczelek i jeszcze większe przepuszczanie brudu do środka. Najlepiej użyć dedykowanych środków do amorów. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić możemy użyć troszeczkę oleju silnikowego. Wystarczy nanieść 2 ml na uczelki i ślizgacze po obu stronach. 

Kiedyś przeprowadziliśmy test amortyzatora na sucho. Tarcie było tak mocne, że uszczelki wyszły z goleni dolnych! Jak widać, lepiej posmarować i nie żałować 😉 

KROK 3 Nic tylko go złożyć i jeździć. Oczywiście na początku amortyzator może “wypluwać” olej, ale na pewno będzie działał lepiej. Po prostu wycierajmy go po każdej jeździe, pozbywając się brudu i oleju. 

Ważne, aby dbać o amortyzator. Jeśli będziemy go serwisować i czyścić co jakiś czas to nas nie zawiedzie.